Kandidaat #2, Veerle Voermans stelt zich voor

For English see below please.

Mijn naam is Veerle Voermans (26) en sta op plek 2 voor de Diemense VVD bij de gemeenteraadsverkiezingen. Ik ben enthousiast, ambitieus, spontaan en gedreven. Ik woon met veel plezier in Holland Park. Diemen is een goede en mooie gemeente. Van Diemen Noord tot Zuid zijn er veel mooie plekken. Diemen kan altijd beter en mooier. 

De gemeenteraad is er voor de inwoners van Diemen. Juist nu is het belangrijk de afstand tussen politiek en inwoners te verkleinen. Als raadslid wil ik jongeren in Diemen een gezicht geven. Aan woningen voor starters is een tekort. Dat moet veranderen. Het is fijn wonen in Diemen maar het kan schoner en veiliger. Geen afval meer naast de containers. Veilig op straat, in het licht en in het donker. Hier wil ik mij voor inzetten. Samen. Diemen maken we met elkaar.

Heeft u vragen of loopt u ergens tegenaan? Bel, app mail vooral. Ik hoor graag uw verhaal.  

veerlevoermans.vvd@gmail.com of op 06-31769267

English

Hi, I am Veerle Voermans (26 y/o) and at the upcoming elections for the city council on 14, 15 and 16 March, I am the  number 2 on the VVD candidate list. I enjoy living in Holland Park. Diemen is already a good and beautiful place to live and it can always be improved. I hope that you vote for me, so I can do my best to make Diemen the best place possible. 

On 14, 15 and 16 March, you decide how Diemen will look like for the coming years. That is a big responsibility and we can only make Diemen the best place possible if we work together. Therefore, I find it important to reduce the distance between politicians and the people of Diemen.  The city council is there for the people of Diemen. 

Our town could become more clean and safe. Especially in Holland Park. That is why I am committing myself to:

1. A cleaner Holland Park. Our neighbourhood is too beautiful to be dirty. Too often the garbage containers are full and therefore the garbage is left on the street. Of course, it is primarily our own responsibility not to do that. But what helps is fast and smart collection of waste and more cleaning and enforcement if necessary. The municipality can do more here. 

2. Safety is important for the quality of life in our neighbourhood. Everyone should feel safe in our neighbourhood, in example when walking home in the dark. The police and enforcement must be more visible in Holland Park. If something should happen, I think camera surveillance can help. 

3. Everyone should be able to walk and play safely, young and old. The bicycle paths in our neighbourhood, for example the Gerrit Rietveldsingel, look like racingtracks. We have to make sure our neighbourhood is safe and our roads are not used for racing.

Leave a reply

Your email address will not be published.